Mundial de Tango 2018 – Tango de pista – Semi-Final

The results of the Semi-Final round of the 2018 Tango de pista competition of the 16th Campeonato Mundial de Baile de Tango!

Rank Couple # Dancers Country City Stage reached Points
1 444 MAKSIM GERASIMOV ‐ AGUSTINA PIAGGIO Argentina RIO GRANDE PCIA TIERRA DEL FUEGO Final 8.582
2 67 CARLITOS ESTIGARRIBIA ‐ DANA ZAMPIERI Argentina CÓRDOBA PCIA DE CÓRDOBA Final 8.542
3 451 JOSÉ LUIS SALVO ‐ CARLA NATALIA ROSSI Argentina CABA Final 8.517
4 39 DIEGO ALEJANDRO QUISPE ‐ MARINA ALCALDE España BILBAO PAÍS VASCO Final 8.492
5 215 SERGIO BUSTOS ‐ KATHERINE LAITON Argentina VENADO TUERTO PCIA DE SANTA FE Final 8.467
6 506 MIGUEL ÁNGEL QUINTERO ‐ YANEL PEDRAZA Argentina SAN FERNANDO DEL VALLE DE CATAMARCA Final 8.442
7 260 FRANCISCO ALLO ‐ OLGA AZUCENA ALBASETTI Argentina AVELLANEDA PCIA DE BS AS Final 8.433
8 293 DMITRII ASTAFEV ‐ IRINA PONOMAREVA Rusia MOSCÚ RUSIA Final 8.425
9 472 CARLOS SANTOS DAVID ‐ MIRELLA SANTOS DAVID Holanda LA HAYA HOLANDA Final 8.383
10 387 LUCAS DANIEL GAUTO ‐ NAIMA GERASOPOULOU Argentina CORDOBA PCIA CORDOBA Final 8.375
11 518 DMITRY VASIN ‐ SAGDIANA KHAMZINA Rusia MOSCU RUSIA Final 8.375
12 96 DIEGO LUCIANO CHANDÍA ‐ SUYAY QUIROGA Argentina CHOELE CHOEL PVCIA DE RIO NEGRO Final 8.350
13 213 JUAN CARLOS AMAYA ‐ VALENTINA GARNIER Argentina CARCARAÑÁ PCIA DE SANTA FE Final 8.333
14 64 SEBASTIÁN BOLIVAR ‐ AGUSTINA PAEZ Argentina CIPOLLETTI‐ RIO NEGRO Final 8.267
15 107 DANIEL ARROYO ‐ JUAMPI RAMIREZ Argentina CABA Final 8.250
16 177 MAXI COPELLO ‐ RAQUEL MAKOW Argentina JOSÉ LEÓN SUÁREZ PCIA DE BS. AS. Final 8.233
17 470 SIMONE FACCHINI ‐ GIOIA ABBALLE Italia SORA ITALIA Final 8.233
18 33 FRANK OBREGÓN ‐ JENNY GIL Argentina CABA Final 8.233
19 94 AGUSTÍN ROJAS ‐ SOL GABIS GÓMEZ Argentina MAR DEL PLATA PCIA DE BS. AS. Final 8.208
20 188 RUSLAN TAKHIROV ‐ NATALIA ATEPAEVA Rusia MOSCÚ RUSIA Final 8.208
21 448 LUCIANO PAULINO ‐ YASMINA MAMANA Argentina LAS LOMITAS PCIA DE FORMOSA Final 8.208
22 60 MATÍAS BATISTA ‐ SILVANA PRIETO Argentina CABA Final 8.200
23 529 LUCAS CARRIZO ‐ PAULA TEJEDA Argentina SAN FERNANDO DEL VALLE DE CATAMARCA Final 8.200
24 476 EDWIN ESPINOSA ‐ ALEXA YEPES ARBOLEDA Colombia MEDELLÍN COLOMBIA Final 8.200
25 483 ANDRÉ MAGRO ‐ ANDRESSA MORAES Brasil SAN PABLO BRASIL Final 8.183
26 318 DAMIÁN MECHURA ‐ JIMENA ROMERO BARBIERI Argentina LA PLATA PCIA. DE BS. AS. Final 8.175
27 528 ANTON POPICHENKO ‐ MARIA VASILEVA Rusia SAINT‐PETERSBURG RUSIA Final 8.150
28 438 DMITRII KUZNETSOV ‐ OLGA NIKOLAEVA Rusia MOSCÚ RUSIA Final 8.150
29 262 MARCOS PEREIRA ‐ FLORENCIA BORGNIA Argentina CABA Final 8.150
30 193 TUTE GOYENECHE ‐ DEYSI AGUILERA Argentina PUERTO MADRYN PCIA DE CHUBUT Final 8.142
31 488 VALENTÍN ARIAS DELGADO ‐ DIANA FRANCO DURANGO Colombia MANIZALES Final 8.133
32 160 FERROL MATTHEW POLUAN ‐ MULIANY RAMBE Indonesia JAKARTA INDONESIA Final 8.125
33 91 JUAN VARGAS LANDINEZ ‐ PAULINA MEJÍA GALLEGO Colombia MEDELLÍN COLOMBIA Final 8.108
34 326 NAHUEL ARAGÓN ‐ EVELYN PONCE Argentina VILLA CARLOS PAZ ‐ CORDOBA Final 8.100
35 127 MARIANO FERNÁNDEZ BLANCO ‐ MARA OVIEDO Argentina CABA Final 8.083
36 93 LEONARDO AUZA ‐ PAOLA AGUILERA Argentina CABA Final 8.078
37 8 EXEQUIEL RELMUAN ‐ BÁRBARA FERREYRA Argentina CBC 2° PUESTO TANGO ADULTO Final 8.075
38 81 JULIO MAIDÁN ‐ MARÍA EUGENIA DEANNA LESTA Argentina SAN MIGUEL DE TUCUMÁN PCIA DE TUCUMAN Semifinal 8.058
39 165 FACUNDO BARRIONUEVO ‐ ALDANA FIGUEROA Argentina SAN FERNANDO PVCIA DE BS AS Semifinal 8.040
40 480 STANISLAV FURSOV ‐ EKATARINA SIMONOVA Rusia MOSCÚ RUSIA Semifinal 8.033
41 11 DIEGO MARTÍN VALERO ‐ DELFINA PISSANI Argentina PRELIMINAR AZUL PCIA DE BS AS Semifinal 8.005
42 478 NICOLÁS CAVIERES ‐ BELÉN MARTÍNEZ Chile SANTIAGO DE CHILE CHILE Semifinal 8.000
43 497 JUAN MANUEL ROSALES ‐ LIZA ROSALES Argentina CABA Semifinal 7.983
44 152 MATÍAS DÍAZ ‐ CAMILA FONTÁN Argentina CABA Semifinal 7.975
45 9 JHONNY CARVAJAL ‐ LALY VICTORIA Argentina CBC 3° PUESTO TANGO ADULTO Semifinal 7.975
46 124 EDGARDO BALATTI ‐ MARCELA MONZÓN Argentina CABA Semifinal 7.967
47 14 DANIEL LANCEROS ‐ ESTEFANÍA CAPRIOTTI Argentina PRELIMINAR MARCOS JUAREZ ‐ PCIA DE CORDOBA Semifinal 7.967
48 207 MAX IZVEKOV ‐ KATERINA ZAK Rusia MOSCU RUSIA Semifinal 7.958
49 467 DIEGO LÓPEZ TARAZONA ‐ IVONNE CARDONA Colombia MEDELLÍN COLOMBIA Semifinal 7.958
50 349 RAULI CHOQUE ‐ JULIETA QÜESTA Argentina CABA Semifinal 7.950
51 465 GABRIEL SALVI ‐ CAROLINA LEONARDELLI Argentina CABA Semifinal 7.950
52 104 ALEJANDRO PAUL LENCINA ‐ JULIA VIALE Argentina LA PLATA PVCIA DE BS AS Semifinal 7.933
53 324 HERNÁN RODRÍGUEZ ‐ FLOR LABIANO Argentina CABA Semifinal 7.925
54 523 JOAQUÍN BESGA ‐ LAURA SMART Argentina BARILOCHE PCIA RIO NEGRO Semifinal 7.908
55 226 CRISTIAN CORREA ‐ MIRIAM COPELLO Argentina CABA Semifinal 7.900
56 197 DOUGLASS RISSO ‐ JENNIFER ORJUELA Colombia BOGOTÁ COLOMBIA Semifinal 7.892
57 57 LEONARDO BELTRÁN ‐ FERNANDA VALENZUELA Argentina CABA Semifinal 7.883
58 308 FACUNDO OLIVA ‐ LALI ÁLAMO Argentina LA RIOJA CAPITAL PCIA DE LA RIOJA Semifinal 7.867
59 491 JOHN HERNÁN RAIGOSA ‐ YAISURI SALAMANCA Colombia CALI Semifinal 7.867
60 496 ARMANDO BENITEZ ‐ SEUDY VILLASANTI Paraguay ASUNCIÓN PARAGUAY Semifinal 7.867
61 502 LUCIANO CACERES ‐ KAREN RUTH DIGIOVANNI Argentina ZARATE PCIA DE BS AS Semifinal 7.850
62 4 RODRIGO VERÓN ‐ CELESTE NOELIA MATTIA Argentina CBC 1° PUESTO MILONGUEROS DEL MUNDO Semifinal 7.850
63 509 DIEGO BENITEZ ‐ ROCÍO VARGAS Argentina SAN ANTONIO DE PADUA PCIA DE BS AS Semifinal 7.850
64 19 JORGE BENVENUTTI ‐ LAURA CASCO ZORZÓN Argentina PRELIMINAR TUCUMÁN ‐ PCIA DE TUCUMÁN Semifinal 7.842
65 372 MARCOS MORINIGO ‐ MARCELA SUBELZA Argentina LA RIOJA PCIA LA RIOJA Semifinal 7.842
66 141 ALE JOAQUÍN GONZÁLEZ ‐ NAOMY GORRITI Argentina LUIS BELTRÁN PCIA DE RÍO NEGRO Semifinal 7.833
67 56 ALE OCAMPO ‐ ANDREA CANO Argentina SAN FERNANDO DEL VALLE DE CATAMARCA Semifinal 7.833
68 545 CARLOS FLORES ‐ MARCIA MARTINUCCI Argentina CORONEL BOGADO PCIA DE SANTA FE Semifinal 7.825
69 519 ALEJANDRO FERREYRA ‐ FERNANDA GROSSO Argentina OLIVOS PCIA DE BS AS Semifinal 7.817
70 525 JUAN CABRAL ‐ ANASTASIA MAKAROVA Argentina CABA Semifinal 7.817
71 454 ALEJANDRO BERÓN ‐ EZGI ÖMÜRIS Argentina EL JAGÜEL PCIA DE BS AS Semifinal 7.817
72 90 GUSTAVO IPPOLITO ‐ ROSANA LUJÁN PORRES Argentina HURLINGHAM PCIA. DE BS. AS. Semifinal 7.800
73 504 ARIEL ADRIÁN ALMIRÓN ‐ ALUMINE DELUCHI Argentina GARÍN PCIA DE BS AS Semifinal 7.792
74 396 DARÍO ARTUNDUAGA ‐ MARA MANSUR Argentina PERICO PCIA DE JUJUY Semifinal 7.792
75 143 JULIÁN VILARDO ‐ DANIELA BARRÍA Argentina BARILOCHE PCIA DE RIO NEGRO Semifinal 7.783
76 514 IVAN NABOKIN ‐ ANASTASIIA IZVEKOVA Rusia MOSCÚ RUSIA Semifinal 7.783
77 533 MATTEO ANTONIETTI ‐ ABDYLI RAVENA Italia JESI ITALIA Semifinal 7.767
78 524 BRUNO DANIEL CIARFELLA ‐ ALESSANDRA MORO Italia PESCARA ITALIA Semifinal 7.758
79 29 ANDREI PROKOPOV ‐ OLGA DUNAEVA Turquía PRELIMINAR ESTAMBUL Semifinal 7.758
80 27 CARLOS URREGO ‐ MAUREEN ANTONIA MUÑOZ Estados Unidos PRELIMINAR SAN FRANCISCO EEUU Semifinal 7.750
81 21 MARCELO MESA ‐ ALEJANDRA SÁNCHEZ Colombia PRELIMINAR CALI Semifinal 7.750
82 298 EDUARDO DANIEL VALLEJOS ‐ INÉS CORREA Argentina CÓRDOBA PCIA. DE CÓRDOBA Semifinal 7.750
83 425 YERPUN CASTRO ‐ VALENTINA MASSARI Argentina CABA Semifinal 7.725
84 146 SEBASTIÁN MONSALVE ‐ AYELÉN MALDONADO Argentina BANDA DEL RIO SALÍ PVCIA DE TUCUMÁN Semifinal 7.717
85 31 EZEQUIEL NÚÑEZ MUÑOZ ‐ KARINA ANTONUCCI Chile PRELIMINAR OSORNO Semifinal 7.717
86 240 HORACIO ASPIROZ ‐ SANDRA LUISA CURIEL Argentina CABA Semifinal 7.717
87 10 CRISTIAN ZALAZAR ‐ ANALÍA ALFARO Argentina CBC 4° PUESTO TANGO ADULTO Semifinal 7.675
88 7 ENRIQUE MARIO PERALTA ‐ ANDREA ENRIETTI Argentina CBC 5° PUESTO TANGO SENIOR Semifinal 7.675
89 85 SERGIO SAUCET ‐ VERÓNICA CARINA PASCUAL Argentina CABA Semifinal 7.667
90 385 LUIS ÁNGEL ROJAS ‐ LUCIANA BERTOIA Argentina SANTA FE PCIA DE SANTA FE Semifinal 7.658
91 495 ANDRÉS BRAVO ‐ SARITA APEL Colombia PEREIRA COLOMBIA Semifinal 7.650
92 25 MARIO SERGIO JUNIOR ‐ OLIVIA TEIXEIRA Brasil PRELIMINAR SAO PAULO Semifinal 7.650
93 427 NELSON NEY ‐ MARTHA CABALLERO Colombia BOGOTÁ COLOMBIA Semifinal 7.642
94 154 TONY BARRIOS ‐ SILVIA FASSIO Argentina CABA Semifinal 7.633
95 20 HÉCTOR COLQUE ‐ ANA LAURA RIVETTI Argentina PRELIMINAR SALTA ‐ PCIA DE SALTA Semifinal 7.633
96 16 JORGE ALBERTO LLADÓ ‐ PAULA LAURO Argentina PRELIMINAR PINAMAR ‐ PCIA DE BS AS Semifinal 7.625
97 229 DIEGO CHURQUINA ‐ MARIEL FILADORO Argentina JUJUY PCIA DEJUJUY Semifinal 7.625
98 26 RICCARDO PAGNI ‐ GIULIA DEL PORRO Italia PRELIMINAR PALERMO ITALIA Semifinal 7.625
99 66 WALTER SCHEFER ‐ SILVINA HIRSCHFELD Argentina SANTA FE PCIA DE SANTA FE Semifinal 7.608
100 484 PATRICIO RUBÉN BARRIOS ‐ CARLA ROCHAIX Argentina MARCOS JUÁREZ ‐ CÓRDOBA Semifinal 7.600
101 492 MARIANO MOLINA ‐ VALERIA CASTRO Argentina LA RIOJA CAPITAL PCIA DE LA RIOJA Semifinal 7.592
102 6 JORGE GONZÁLEZ MORA ‐ ANDREA SCHNAITH Argentina CBC 4° PUESTO TANGO SENIOR Semifinal 7.592
103 316 JORY RAIMO ‐ LORENA DE MIRANDA SERRA Holanda ROTTERDAM Semifinal 7.583
104 239 GUSTAVO IMPERIAL ‐ VERDUN POGGIO Uruguay MONTEVIDEO URUGUAY Semifinal 7.575
105 435 FRANCIS AGUILAR ‐ LUANA SOFÍA CONSORTI Argentina MORENO ‐ PCIA DE BS AS Semifinal 7.567
106 164 RAMIRO PÉREZ CARICCHIO ‐ MELINA MAINI Argentina ARROYITO ‐ PVCIA DE CÓRDOBA Semifinal 7.560
107 178 ALEJANDRO MONTES DE OCA ‐ MARÍA INÉS BOTAS Argentina CABA Semifinal 7.558
108 414 BRAYAN LEON ‐ ORNELLA SIMONETTO Argentina SANTA FE PCIA DE SANTA FE Semifinal 7.558
109 330 DIEGO LEIVA ‐ NATALIA BARRIONUEVO Argentina SAN FERNANDO DEL VALLE DE CATAMARCA Semifinal 7.550
110 468 ULISES ROMERO ISLAS ‐ GABRIELA GARCÍA RAMÍREZ México CIUDAD DE MÉXICO MÉXICO Semifinal 7.542
111 440 EMANUEL POMILIO ‐ MARINA ORDOÑEZ BOHN Argentina RIO CUARTO PCIA DE CORDOBA Semifinal 7.517
112 23 MIKHAIL EFIMOV ‐ IRINA SAMOILOVA Rusia PRELIMINAR MOSCU Semifinal 7.508
113 137 MAXIMILIANO CHOLLET ‐ EVELYN GALARZA Argentina ZARATE PCIA DE BS AS Semifinal 7.500
114 15 DANIEL FERNÁNDEZ REINOSO ‐ ELIANA VILLARRUEL Argentina PRELIMINAR MENDOZA ‐ PCIA DE MENDOZA Semifinal 7.497
115 30 BRYANT LÓPEZ ‐ FEY LAVIN Canadá PRELIMINAR MONTREAL Semifinal 7.475
116 167 MARIO GAVITO ‐ FÁTIMA CARACOCH Argentina MAR DEL PLATA PCIA. DE BSAS Semifinal 7.475
117 187 JORGE AYALA CÁCERES ‐ LAURA STESSENS Argentina SANTA FE PCIA. DE SANTA FE Semifinal 7.467
118 358 MATÍAS PÉRSICO ‐ JORGELINA COHEN Argentina MERLO PCIA DE BS AS Semifinal 7.458
119 282 JUAN MANUEL RODRÍGUEZ ‐ LUCÍA BERARDO Argentina ROSARIO PCIA DE SANTA FE Semifinal 7.458
120 161 PABLO EDUARDO BRUNETTI ‐ ANDREA ESCALANTE Argentina ESCOBAR PCIA DE BUENOS AIRES Semifinal 7.442
121 13 ESTEBAN DE GREGORIO ‐ ÁNGELA ROMINA CIDES Argentina PRELIMINAR JUNIN Semifinal 7.442
122 5 LUIS DIRASSAR ‐ PATRICIA VAZQUEZ Argentina CBC 3° PUESTO TANGO SENIOR Semifinal 7.417
123 507 JOEL TEMPESTTI ‐ ÁGUEDA MANSILLA Argentina MENDOZA PCIA. DE MENDOZA Semifinal 7.392
124 12 RUBEN IRIBARREN ‐ MARIANA CAROLINA OCAMPO Argentina PRELIMINAR COMODORO RIVADAVIA Semifinal 7.383
125 18 ROBERTO LLODRA ‐ VERÓNICA CECILIA HOLOWSKI Argentina PRELIMINAR VILLA CONSTITUCIÓN Semifinal 7.383
126 22 ENDRE SZEGHALMI ‐ ANDREA SERBAN Reino Unido PRELIMINAR LONDRES Semifinal 7.375
127 118 FACUNDO BERRIOS ‐ ANDREA GIURIZZATO Argentina SALTA PCIA DE SALTA Semifinal 7.367
128 203 IGNACIO SANTIAGO ONDARTZ ‐ FLOR MARTÍNEZ Argentina MAR DEL PLATA PCIA DE BS AS Semifinal 7.367
129 24 EUGENE LAM ‐ CORINNA LEUNG China PRELIMINAR NANJING Semifinal 7.367
130 279 AUGUSTO GIRALDO ‐ MYRIAM SALINAS Colombia MEDELLÍN COLOMBIA Semifinal 7.367
131 404 NICHOLAS TAPIA ‐ STEPHANIE BERG Estados Unidos PHOENIX ARIZONA Semifinal 7.358
132 461 MARTÍN LUNA ‐ CAMILA DANELLI Argentina CABA Semifinal 7.350
133 105 PABLO PEZOA ‐ BENITA GONZÁLEZ Argentina NEUQUÉN PCIA DE NEQUÉN Semifinal 7.350
134 51 CAMILO RUBILAR ‐ RUTH HERNÁNDEZ Chile Los Ángeles Chile Semifinal 7.342
135 17 SERGIO DECRIN ‐ SANDRA LEAL Argentina PRELIMINAR SANTA FE ‐ PCIA DE SANTA FE Semifinal 7.333
136 395 JUAN MARÍA TACHI PONCE ‐ CECILIA VENENCIA ‐ Argentina EL GALPÓN PCIA DE SALTA Semifinal 7.292
137 379 CRISTIAN PLANTERA ‐ ROMINA SOLANGE MORENO Argentina MAR DEL PLATA PCIA DE BS AS Semifinal 7.283
138 356 JOSÉ LUIS PEREIRA ‐ VIRGINIA PIRIA HÜGE Uruguay MONTEVIDEO URUGUAY Semifinal 7.233
139 136 WALDEMAR SASSO ‐ MYRIAM DEL VALLE GAMIETEA Argentina SALTA CAPITAL PCIA SALTA Semifinal 7.200

You might also like